Utorak, 17 Listopad 2017 12:59

Porez na nekretnine

Zakonom o lokalnim porezima (Narodne Novine 115/16) koji je stupio na snagu 1. siječnja 2017. godine, propisano je da se od 1. siječnja 2018. godine uvodi porez na nekretnine koji će u cijelosti zamijeniti dosadašnju komunalnu naknadu.

Sukladno članku 33. Zakona, porez na nekretnineobračunavat će se na ukupnu neto podnu površinu nekretnine (prostora koji je oporeziv) sukladno propisu i uvjetima i mjerilima za utvrđivanje zaštićene najamnine te stvarnu površinu zemljišta.

Razlika između komunalne naknade i poreza na nekretnine je ta što su uz koeficijent namjene i koeficijent zone uvedena još dva kriterija i to koeficijent stanja (Ks) te koeficijent dobi (Kd) nekretnine.

Kako su jedinice lokalne samouprave obvezne ustrojiti i voditi strukturiranu Evidenciju o nekretninama i poreznim obveznicima plaćanja poreza na nekretnine potrebno je popuniti OBRAZAC – PODACI O POREZNOM OBVEZNIKU (koji se nalazi u privitku na kraju teksta).

Napominjemo, kako je za svaku nekretninu potrebno ispuniti posebnu prijavu, ukoliko se ista nekretnina koristi za dvije ili više različitih namjena prijavu treba ispuniti za svaku namjenu posebno s naznakom površine koja se za određenu namjenu koristi.

NAPOMENA: UKOLIKO POREZNI OBVEZNIK NE DOSTAVI TRAŽENE PODATKE, OPĆINA KUKLJICA ĆE POSTUPITI SUKLADNO ČLANKU 59. ZAKONA O LOKALNIM POREZIMA, TE ĆE SE UTVRDITI POREZNA OBVEZA S NAJVIŠIM KOEFICIJENTOM ZA STANJE I NAJVIŠIM KOEFICIJENTOM ZA DOB NEKRETNINE.

Popunjen obrazac možete dostaviti osobno ili putem pošte na adresu Općina Kukljica, Jedinstveni upravni odjel, Ulica IV 24, 23 271 Kukljica najkasnije do 31.10.2017. godine.

Za dodatne informacije građani se mogu obratiti službenicima Jedinstvenog upravnog odjela na broj 023/373-590.

PREUZIMANJE OBRASCA

ZADNJE OBJAVLJENO